czwartek, 9 kwietnia 2015

08 Rumunia - Transylwania - Bran, Braszów
Po powrocie z Sinai do Braszowa, przeszedłem całkiem ładny kawał drogi, na drugi dworzec, skąd odjeżdżają autobusy do Bran.Braszów, niczym Los Angeles, może pochwalić się napisem na wzgórzu. Wprawdzie nie jest to Hollywood, a Brasov, ale jak się później przekonacie, podobieństw do "miasta aniołów" jest znacznie więcej.Malownicza szosa wiodła do Bran, oddalonego o niecałe 40km od Braszowa.

Szybki "rzut oka" z autobusu na Rasnov i olbrzymi zamek chłopski usytuowany na stromym wzgórzu.


Centrum Bran w klimatach jarmarczno-odpustowych (z dodatkiem wałęsających się wszędzie bezpańskich psów w ilościach znacznie powyżej przeciętnej - nawet jak na Rumunie), bynajmniej nie zachęciło mnie do zwiedzania.


Zamek Draculi w pełnej okazałości... tylko, że siedziba Włada Palownika była na zamku Poenari. No, ale skoro z tamtego zostały tylko ruiny, a ten, to ponoć najpiękniejszy zamek w całej Transylwanii, więc nic dziwnego, że próbują "sprzedawać" go turystom z tą całą otoczką o krwiożerczym wampirze.Szkoda tylko, że nie udało mi się wejść do środka - otóż ta ponoć NAJWIĘKSZA atrakcja Transylwanii, miejsce do którego przyjeżdżają turyści z całego świata, otwarta jest poza sezonem do godziny 16:00!


Poprosiłem ciecia, który pilnował obiektu, by wpuścił mnie chociaż na chwilkę do parku, bym pstryknął fotkę i tyle. Nie wypiwszy nawet jednego piwka, zdecydowałem się wracać do Braszowa.


A wracałem takim oto wesołym autobusem :)


W Braszowie już po zmroku - postanowiłem pójść tą ścieżką w górę.


I tak trafiłem na kolejny zamek :)


I znów skojarzenie z L.A. - na wielu hollywoodzkich filmach widziałem sceny, w których młodzież podjeżdżała swoimi lśniącymi cadillacami, oldsmobilami i roadrunnerami na wzgórze, skąd rozciągała się panorama na całe miasto. Poniższe zdjęcie pokazuje, że w Braszowie jest bardzo podobnie - można wjechać autem na zamkowe wzgórze, zaparkować i nie wysiadając z samochodu mieć zapierający dech w piersiach widok.


A w oddali, przyciągają wzrok podświetlone wielkie litery Brasov.

Niestety, o jeden dzień spóźniłem się na Dracula Film Festiwal. Przeglądając pobieżnie festiwalowy katalog, zwróciłem uwagę na kilka perełek kina grozy które tu pokazywali.


Odpocząłem przy piwku w barze, gdzie można było pograć w najnowszą Fifę na konsolach. Takie miejsca dla graczy to dość nowa inicjatywa, lecz rozwijająca się bardzo szybko. W Krakowie są aż cztery podobne knajpy - Hex, Cybermachina, Select i Chmiel (ten ostatni słynący z Kociego Flippera :)


Pod siedzibą władz miejskich, rozpocząłem nocne zwiedzanie Braszowa.


Rynek i ratusz w całej okazałości.


A oto i słynny Czarny Kościół od hm, zadniej strony - bo tylko tak mieścił się cały w kadrze ;)


W końcu rozmiar ma znaczenie (89m długości) - to nie tylko największa budowla sakralna w Rumunii, ale również największa gotycka świątynia między Wiedniem a Stambułem!


Nazwą Biserica Neagră nawiązuje do zniszczeń po pożarze z końca XVII wieku.


Pomnik Johannesa Honterusa - siedmiogrodzkiego teologa, humanisty i kartografa, który bardzo, bardzo dawno temu wykładał na uniwersytecie (Jagiellońskim) w Krakowie.


Na strada Republicii - głównej ulicy starego miasta - niewielu spacerowało przechodniów (choć był dopiero kwadrans po dziewiątej). Hm... ja wiem, że poza sezonem, ale na krakowskim Kazimierzu to o 4 nad ranem widuje się więcej turystów. A Braszów miastem jest niemałym - ma 300 tysięcy mieszkańców.Stoisko z popcornem, który wpieprza Garfield też już od dawna opuszczone.


Oczywiście ten brak tłumów, ma swój klimat.


Podobnie jak brak kolorowych witryn sklepów i restauracji, które tak "zaśmiecają" krakowskie choćby Stare Miasto.


Więc bardzo przyjemnie spacerowało mi się...


uliczkami oddalonymi o 5 min od centrum i ratusza...


na których żywego ducha po godzinie 22 nie spotkałem.


Skręciłem w uliczkę Sforii.


I całe szczęście, że nie było ludzi...


bo na tej najwęższej w Europie środkowo-wschodniej ulicy (130cm szerokości)...


trudno byłoby mi się z kimś minąć ;)


Jeszcze "obowiązkowe" zdjęcie kotka :)


A że było dość późno (i chłodno) postanowiłem wstąpić do przytulnej filmowej knajpki Public Cafe.


W tv leciały klasyczne, czarno-białe filmy, a ja spisywałem wrażenia z kilku ostatnich godzin. A później już na dworzec.


Ćwiarteczka Polskay'ej na dobranoc i nadjechał autobus mający zabrać mnie do Bukaresztu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz