piątek, 11 marca 2016

Polska 09 - Warszawa


Kiedy tylko dowiedziałem się, że w Warszawie znajduje się pomnik kota, od razu pojechałem go zobaczyć.Niestety nim dotarłem na miejsce, był już późny wieczór.


Dlatego postanowiłem odwiedzić go jeszcze raz.


Zjawiłem się na miejscu wczesnym rankiem, w deszczowej (niestety) aurze.


Pomnik kota znajduje się w Parku Nad Balatonem w Warszawie.


Oficjalna nazwa to Rzeźba Kota Niezależnego Cyryla.Podaję garść informacji za wikipedią:

Pomysłodawcą rzeźby Kota Niezależnego Cyryla była Dorota Szulc-Wojtasik z magazynu „Cztery Łapy”. Projekt wykonała Bogna Czechowska, malarka i rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zajmująca się także fotografią, ilustracją i projektowaniem wnętrz (jest ona także twórczynią pomnika Szczęśliwego Psa, znajdującego się na Polu Mokotowskim w Warszawie). Imię dla kota wybrali w plebiscycie Internauci. Fundusze na realizację projektu pochodziły od sponsorów, producentów artykułów dla zwierząt. Patronami honorowymi inicjatywy są: Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia oraz Fundacja VIVA! Akcja dla Zwierząt.

Pomnik jest symbolem szacunku i miłości człowieka do zwierząt oraz ma symbolizować bezdomne koty. W rocznicę odsłonięcia pomnika są przyznawane „Cyryle”, którymi miesięcznik „Cztery Łapy” nagradza osoby działające na rzecz wolno żyjących kotów.


Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło niemal w samo południe (no dobra, o 13:00 gwoli ścisłości) 29 maja 2011 roku. Odsłonięcia rzeźby dokonała jego matka chrzestna Olga Bończyk (ojcem chrzestnym jest Robert Janowski).


Kocie Podróże w pełni popierają taką zacną inicjatywę.Są jednak osoby, które trochę kręcą noskiem - co to za Kot Niezależny, skoro ma swojego sponsora.


Mieszane uczucia budzi też wygląd kotka, choć mnie akurat się podoba.


Chciałbym, by w moim rodzinnym Krakowie tez kiedyś powstał podobny pomnik - zwłaszcza, że pies Dżok (który jest takim polskim odpowiednikiem japońskiego Hachikō) i niedźwiedź Wojtek już swoje mają.


Tylko jak przyj(e)dziecie odwiedzić Cyryla, nie zapomnijcie podrapać go za uszkiem :)W Warszawie jest jeszcze "gargamelowaty" hotel Czarny Kot. Niestety trwało jakieś wesele, więc nie dostałem się do środka. Ale zdjęcia można bez problemu wyguglować :)Do Warszawy przyjechałem ponownie w listopadzie 2017 roku i od razu udałem się na ulicę Hoża 51. Znajduje się tu lokal Tłusty Kotek (jest jeszcze filia na Ursynowie), który specjalizuje się w lodach - pogoda wprawdzie nie zachęcała, ale spróbowałem czekoladowych i muszę przyznać, że były purrfect :)Przypadkowo odkryłem, że na tej samej ulicy mieści się jeszcze jedna kocia gastronomia :)
Adres Handroll Grab&Go to Hoża 54 (ale mają jeszcze miejscówki w innych częściach Warszawy).
Serwują tu niepokrojone rolki sushi, z sosem do wyboru - taka smaczna i zdrowa przekąska w sam raz do chwycenia w łapkę. Dobry pomysł z tym logo kotka z poniesioną łapką (celowa aluzja do maneki neko?) i co ważniejsze skuteczny - dla mnie było wystarczającą zachętą, bym wstąpił do środka (mimo iż sushi zajmuje u mnie odległe miejsce na liście ulubionych japońskich potraw).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz