poniedziałek, 21 marca 2016

Polska 12 - Toruń - Blaszany Kot
Największą kocią atrakcją Torunia jest Blaszany Kot - niestety nie każdy o tym wie.Znajduje się na dachu kamienicy i spogląda z góry na przechodniów.


Dokładny adres to Rynek Staromiejski 8.


Według legendy, w kamienicy mieszkał dawno temu młodzieniec imieniem Józek (może to ten od "nie daruję ci tej nocy"? ;)Józek miau kota, z którym praktycznie się nie rozstawał. Ale zaczęła się wojna i Józek poszedł na front.Kot został sam. Bardzo tęsknił za Józkiem (który według jednej z wersji zginął na wojnie) więc codziennie wdrapywał się na dach i wypatrywał czy aby nie wraca.Pewnego letniego dnia, był niezwykły wręcz upał. Kot jak zwykle udał się na dach. Niestety od gorąca roztopiła się smoła, łapki kota przykleiły się do dachu i tak już pozostał - do dziś wciąż wypatruje swojego przyjaciela.W kamienicy znajduje się bar Miś (polecany wszystkim miłośnikom niedźwiadków, PRL-u i filmów Barei). Natomiast w piwnicy znajduje się Pierogarnia pod Blaszanym Kotem.


Lubię Stanisława Bareję (a zwłaszcza jego "Alternatywy 4"), ale jeszcze bardziej lubię koty - więc już wiadomo gdzie poszedłem się posilić :)


Wystrój wnętrza na pierwszy rzut oka nie zrobił na mnie większego wrażenia - a te świąteczne ozdoby były  trochę zbyt kiczowate.Postanowiłem zamówić pierożki (no bo cóż innego miaubym brać w pierogarni - schabowego?;) Jest ich spokojnie z kilkanaście rodzajów - w tym takie rarytasy jak z golonką i chrzanem, kaszą gryczaną i boczkiem, czy szpinakiem, twarogiem i czosnkiem - choć i oczywiście klasycznych ruskich nie mogło zabraknąć.Dostałem zestaw mieszany - porcja konkretna, a pierogi były bardzo smaczne.Nie na darmo hasło reklamowe tego lokalu brzmi "mamy kota na punkcie pierogów" :)Dopiero nieco sobie podjadłszy, zacząłem rozglądać się i zwracać uwagę jak bardzo koci jest wystrój.Nie ma może aż 200 kotów, jak w pewnej restauracji w Kiszyniowie, ale ilość i tak robi wrażenie, zwłaszcza jak na tak mały lokal.


Zresztą sami popatrzcie :)


Wspiąłem się jeszcze na wieżę ratuszową, skąd miałem doskonały widok na kocią kamienicę.


Oczywiście na Rynku Staromiejskim jest mnóstwo sklepów z pamiątkami - kupię sobie magnes z Blaszanym Kotkiem...Warto było pomarzyć, bo w realnym świecie, w Toruniu turystom wciskają jedynie gadżety z pienikiem, tudzież Kopernikiem. A z kotem? Co? To tu jest jakiś słynny kot? - nie ma jak dobrze poinformowani sprzedawcy. Bardzo to przykre, bo ileż można promować się jedynie słodkościami i astronomem. Mając w samym centrum miasta interesującą rzeźbę, w dodatku z fantastyczną legendą (plus z pół tuzina innych kocich atrakcji) nikt nie wpadł na pomysł by promować Toruń jako najbardziej kocie polskie miasto?
Koty na magnesach, koszulkach, drewniane figurki, kubki, talerzyki - tak promuje się Ryga, gdyż tam też znajduje się kocia kamienica (tyle, że z dwoma kotkami na dachu). Wiec jednak się da - i może w Polsce kiedyś też. A po tych wszystkich zjedzonych piernikach i wypitych piwkach (niektóre też o smaku piernika, o zgrozo) coraz bliżej mi, bym "pojechał do Rygi" :)
Ok zostawmy już w spokoju ten brak kociej wizji marketingowej, czy to że cholerne gołębie srają na biednego kotka i nikt go nawet nie wyczyści...
Jakby ktoś się zastanawiał, czym się żywi kotek, to ma odpowiedź na poniższych zdjęciach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz